Podle § 7a, bod 9) zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií nemá prodávající / pronajímatel povinnost předložit kupujícímu / nájemci PENB (energetický štítek) při prodeji a pronájmu nemovitosti v případě budovy nebo jednotky v domě, který byl vystavěn a poslední větší změna dokončené budovy byla provedena před 1.lednem 1947.
Jestliže vlastník bytové jednotky či objektu nedoloží energetický průkaz ke kupní smlouvě, vystavuje se nebezpečí pokuty výše uvedené ze zákona. | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz Od roku 2016 platí nová povinnost při prodeji či pronájmu nemovitosti. Její majitelé si totiž musí nechat vystavit takzvaný průkaz energetické náročnosti budovy.
Povinnost vlastnit energetický průkaz domu platí pouze pro případy
prodeje či pronájmu budov pro vlastníky těchto nemovitostí. Pro domy, ve
kterých lidé dále bydlí a nechystají jejich prodej, není nutné
energetický průkaz vystavit.
Prodej
Pronájem
Výjimka se vztahuje na objekty (stavby) s menší obývanou plochou (energeticky vztažnou) než 50 m² a dále pro objekty rekreační, chaty, chalupy a objekty podle listu vlastnictví užívané pouze pro rekreaci. Dále pak se tato povinnost netýká památek a objektů pro náboženské účely. Pozor: Řada lidí si nechala do listu vlastnictví zapsat chalupy a chaty jako místo vhodné pro trvalé užívání. Dělo se tak zejména kvůli dani z nemovitosti, která je v takovém případě nižší než pro rekreační objekty. Pokud se majitel takového objektu rozhodne chatu prodat, musí nechat vystavit energetický průkaz!
Zákonné pokuty Jestliže vlastník bytové jednotky či objektu nedoloží energetický průkaz ke kupní smlouvě, vystavuje se nebezpečí pokuty výše uvedené ze zákona. Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu však nebudou sankce do konce března uplatňovány. To ovšem nezbavuje vlastníka nemovitosti povinnosti předložit průkaz ke kupní smlouvě nebo smlouvě o pronájmu.
Ostatní problémy Nový vlastník nemovitosti má právo žádat od původního vlastníka zpracování průkazu až tři roky zpětně ode dne, kdy byla uzavřena kupní smlouva. Pokud prodávající energetický průkaz k budově novému majiteli nepředá, vystavuje se riziku finanční pokuty a případných sporů o neúplnost kupní smlouvy. To umožňuje kupní smlouvu napadnout například soudně.
Energetický štítek smí vystavovat pouze certifikovaný energetický auditor a autorizovaná osoba, která je vedena v seznamu ministerstva průmyslu a obchodu. S vystavením však může pomoci i realitní kancelář.
Pozor: Kvalita a objektivita při tvorbě štítku je nezbytná. Jakékoli pokusy o dosažení lepších hodnot díky nekalým praktikám či díky spolupráci s pochybnou firmou se mohou snadno vymstít. Hrozí totiž riziko, že nový majitel nemovitosti bude kvalitu štítku zpochybňovat u soudu a prodej nemovitosti se snadno změní v noční můru.
Vlastním dům, ale nebudu ho prodávat ani pronajímat. Musím si
nechat průkaz vystavit?
Na takový případ se povinnost nevztahuje. Vystavení energetického štítku
by bylo zbytečné.
Zdědil jsem dům po prarodičích. Musím mu nechat vystavit energetický průkaz? Převod na moji osobu znamená změnu majitele… V zákoně se mluví pouze o vztahu prodávající a kupující, při jiném způsobu nabytí nemovitosti průkaz není třeba. Je především ochranou kupujícího, aby věděl, jakou spotřebu energie nemovitost má. U darů či dědictví nelze očekávat, že by měl nabyvatel možnost volby. Průkaz není nutný ani v případě rozvodu, kdy se byt převádí jen na jednoho z manželů.
Jak postupovat v případě bytového domu se společenstvím
vlastníků pokud jeden (dva) vlastníci chtějí byt pronajímat, ostatní
nikoli? Ostatní majitelé se nechtějí podílet na nákladech za vystavení
energetického štítku.
Při prodeji a pronájmu bytu existuje možnost nahradit energetický štítek
fakturami za energie, a to za poslední tři roky. Nový kupující však může
štítek vyžadovat, protože je majitel budovy nebo společenství vlastníků
povinen energetický průkaz zajistit při prodeji budovy nebo její ucelené
části, tedy bytu.
Jak je to v případě bytu v družstevním vlastnictví?
Potřebuji mít energetický průkaz, když ho prodávám? Jak mám
postupovat?
Od roku 2016 jsou všechny družstevní byty povinny mít průkazy zpracované.
Povinnost bude na majiteli domu, tedy na družstvu.
Musím mít energetický průkaz, když prodávám chatu či chalupu?
Když ji v létě někomu pronajímám na týden?
Ne, tato povinnost se nevztahuje na rekreační objekty. Dále se tato povinnost
netýká ani objektů či bytů s menší plochou než 50 m². Výjimkou by
bylo, pokud je nemovitost v katastru uvedena jako budova k trvalému
užívání.
Jak to bude v případě bytového domu s nebytovým prostorem, ve
které je například prodejna? Počítá se nebytový prostor do celkové
energeticky vztažné plochy?
Záleží na tom, jak je objekt vytápěn a jak v něm jsou udělané tepelné
izolace. Například v klasické panelákové kočárkárně předělané na
kosmetické studio není žádná tepelná izolace mezi obchodem a byty a
ani není odděleno vytápění, zde bude objekt pravděpodobně považován za
jeden celek.